1000x1000-1406542777-20120913arny-136

Napsali o mně: Projekt VŠTE bez bariér mi umožnil dál studovat, říká úspěšný paralympionik Arnošt Petráček

Pondělí 14.7.2014

Nebýt projektu Studium na VŠTE bez bariér, úspěšný český paralympionik Arnošt Petráček by na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické nestudoval. „Hlavním kritériem pro mě byl, vzhledem k mému zdravotnímu postižení, individuální přístup. Dnes jsem za tuto volbu rád,“ říká třiadvacetiletý posluchač oboru Ekonomika podniku a vrcholový sportovec.

S handicapem fokomelie horních končetin (absence pažních kostí) a luxace kolenních kloubů se už stal trojnásobným vicemistrem světa v plavání na 50 metrů znak a o medaile bojoval i na paralympiádách v Pekingu a Londýně.
Individuální péči mu, stejně jako třem desítkám dalších zdravotně handicapovaných studentů, poskytuje Informačně poradenské centrum se speciálně vyškoleným pracovníkem. Jde třeba o pomoc s psaním průběžných a závěrečných testů, o dojednávání ústních zkoušek, prodloužení termínů odevzdání seminárních prací, půjčování notebooku se speciálním software nebo tisk studijních textů.
„Pro handicapovaného člověka to jsou všechno velmi složité úkony. Ten projekt je k nám velmi vstřícný. I proto jsem na této škole rád,“ říká Arnošt Petráček. Oceňuje přitom i nová parkovací místa pro auta invalidů hned u vchodu do kampusu.

Projekt má za sebou právě dva roky a před sebou poslední fázi. Začal v červenci 2012 a skončí v březnu 2015. Celkem vyjde na víc než 16 milionů korun.

„Díky projektu jsou od loňska vstupy v celém areálu bezbariérové. Vybudoval se i speciální výtah v hlavní budově školy. Máme i Kariérní centrum, pomáhající s uplatněním na trhu práce. Nyní ještě pilotně ověřujeme distanční praxi, aby studenti se specifickými vzdělávacími potřebami mohli absolvovat povinnou praxi přímo u nás v prostorách školy,“ říká Lukáš Kučera, manažer projektu. Díky němu je poradenské centrum vybaveno i braillskou tiskárnou nebo braillským řádkem.

Projekt vychází vstříc osobám s různými typy zdravotního, tělesného či sociálního znevýhodnění. A také lidem se specifickými poruchami učení. Jim jsou určeny také speciální výukové materiály, které se tvoří s pomocí řady akademických pracovníků. Jejich součástí jsou studijní texty a hlasem podpořené prezentace. Budou je mít všechny hlavní studijní předměty z ekonomiky a řízení, stavebnictví, technologie dopravy či strojírenství.

V Jihočeském kraji jde na vysokoškolské půdě o výjimečný projekt. Kvalifikované odhady proto počítají až s 250 studenty s nějakým typem znevýhodnění, kteří budou na VŠTE v budoucnu studovat v běžném vysokoškolském prostředí. To dnes tvoří pět bakalářských a jeden magisterský obor a čtyři tisíce posluchačů.

VŠTE byla založena zákonem v roce 2006 a je nejmladší veřejnou vysokou školou v České republice. Nabízí bakalářské obory Strojírenství, Technologie dopravy a přepravy, Konstrukce staveb, Ekonomika podniku a Stavební management. Od září 2014 k nim přibude i první magisterský obor Logistické technologie a bude rovněž zahájena první výuka mimo krajské město v Centru technických studií VŠTE v Táboře.
Zdeněk Zuntych
kategorie: Aktuálně

© 2022 Arnošt Petráček Vyrobil FT Sun