O mně

Osobní data

Narozen: 25. 7. 1991, Písek
Bydliště: Jankov u Českých Budějovic
Zájmy: filmy, hudba, počítače, sjezdové lyžování, jízda na kole, řízení auta
Hendikep: fokomelie horních končetin (absence pažních kostí), luxace kolenních kloubů

Studium

Základní škola: Základní škola při centru Arpida, o.p.s.
Střední škola: Integrovaná střední škola stavební v Českých Budějovicích, obor finanční služby - úspěšné absolvování maturitní zkoušky
Vysoká škola: Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích, obor ekonomika podniku - studium od 10/2013 do 2019

Můj tým

Šéftrenér plavání: Jan Šimek
Osobní trenér: Jan Šimek
Kondiční trenér: Gustav Červený
PR manažer: Jana Jeřábková
Milí návštěvníci, rád bych vám řekl něco o sobě.

Jmenuji  se Arnošt Petráček a narodil jsem se v Písku 25. 7.1991. Od narození mám vrozenou vadu horních i dolních končetin. U dolních končetin se jedná o luxaci kolenních kloubů a horním končetinám chybí pažní kosti.

V době mého dětství rodiče podnikali a měli pronajatý penzion v Lipně nad Vltavou. V areálu penzionu byl i krytý bazén a rodiče měli jedinečnou možnost mně velmi brzy naučit plavat. Mně navíc plavání hodně bavilo a tak po ukončení podnikání a návratu do našeho bydliště v Jankově u Českých Budějovic, vyhledali plavecký klub tělesně postižených plavců. Zde jsem se začal zdokonalovat a začal jsem i závodně plavat. Zároveň jsem navštěvoval školku v dětském centru Arpida. Zde jsem začal i chodit do základní školy. Ve třetí třídě rodiče usoudili, že bych mohl přejít do běžné základní školy a tak jsem díky vstřícnosti ředitele základní školy v Dubném začal chodit do čtvrté třídy této školy. Tady jsem po třech letech ukončil docházku a do šesté třídy jsem nastoupil do Církevní základní školy Rudolfovská v Českých Budějovicích. Základní vzdělání jsem na této škole také dokončil. V době školní docházky jsem se stále věnoval plavání a má výkonnost se zvyšovala a já jsem začal mít stále lepší výsledky na různých závodech tělesně postižených plavců. V této době jsem bohužel neměl žádného stabilního trenéra a tak se o mou přípravu starali hlavně rodiče, kteří tomu věnovali hodně času a úsilí. Můj první velký úspěch, kdy jsem přivezl medaili, byl v mých 11 letech na závodech Karlovarský pohárek.  Velký zlom přinesl výsledek z  prvních mezinárodních závodů v Brně v roce 2005. Z těchto závodů jsem přivezl bronzovou medaili. Následující rok jsem ze stejných závodů dovezl stříbro a díky všem svým výsledkům jsem se v roce 2006 dostal do reprezentace České republiky a pod vedením reprezentačních trenérů Českého svazu tělesně postižených sportovců jsem v tomto roce ve svých 15 letech přivezl z mistrovství světa, které se konalo v jihoafrickém Durbanu, stříbrnou medaili a titul vicemistra světa. Bylo to na trati 50m motýlek. Tento styl a trať jsem měl jako svou hlavní disciplinu. Později jsem přidal na stejné trati styl znak.

Po ukončení základní školy jsem začal studovat na střední škole a to na sportovním gymnáziu Olympijských nadějí v Českých Budějovicích. Na této škole se však bohužel nepodařilo skloubit studium s vrcholovým sportem a studium jsem ukončil. Docházka na gymnázium měla však pro mne velmi pozitivní dopad. Získal jsem stabilního a velmi vstřícného trenéra v osobě Jiřího Filipa z klubu Plavání České Budějovice, který byl mým učitelem tělocviku na uvedeném gymnáziu. Také jsem začal navštěvovat Fitness centrum Pouzar, kde se mě ujal jako trenér Jiří Dvořák a stará se o mou fyzickou přípravu. Na školu jsem nezavřel a studium na Střední integrované škole stavební obor finanční služby jsem ukončil v roce 2013 maturitou.

Díky kvalitní přípravě jsem se nominoval na paralympijské hry, které se konaly v roce 2008 v čínském Pekingu. Z těchto her jsem přivezl finálové umístění na trati 50m znak. Má druhá paralympiáda se konala v roce 2012 v Londýně. Na tyto hry jsem odjížděl velmi dobře připraven, ale okolnosti a sportovní štěstí stály tak trochu mimo mě. Na tratích 50m znak a 50m motýlek jsem se dostal jen do finále a vytoužené medaile mi o dvě a o tři místa uplavaly. Ale ne na dobro. Štěstí si počkalo až do roku 2016 a konkrétně do brazilského Ria de Janeira. Právě odsud jsem si totiž přivezl zlatou paralympijskou medaily ze závodu na 50m znak. To byl asi jeden z nejsilnějších okamžiků v mém životě. V roce 2021 jsem přivezl další důležitou medaili mé kariéry. Tentokrát z paralympijských her v Tokiu. Vyplavat se mi podařilo stříbro, které má ale pro mě hodnotu zlata. V rozplavbě jsem pokořil paralympisjký rekord, ve finále jsem jel ještě rychleji. Úžasný žážitek, skvělá příprava a vynikající kolektiv mě dovedl k dalšímu důležitému bodu v mém životě.

Do současné doby se mi také podařilo vytvořit pět světových a osm evropských rekordů. Jsem mistrem světa na trati 50m motýlek jak na krátkém bazénu tak i na 50m bazénu. Jsem dvojnásobným mistrem Evropy na tratích 50m motýlek. Od primátora města České Budějovice jsem obdržel vyznamenání Za zásluhy v oblasti sportu. Toto ocenění mně velmi potěšilo a velmi si ho vážím.

Na další závody se připravuji pod vedením mých trenérů Jana Šimka a kondičního trenéra Gustava Červeného

Mohu říct, že se mi vcelku dost daří. Dostudoval jsem vysokou školu VŠTE v Českých Budějovicích. Podílím se na spoluorganizaci projektu „Lipno bez bariér“- programy pro handicapované osoby, které mají za cíl plně začlenit tuto skupinu obyvatel do aktivit cestovního ruchu na Lipensku. Jsem držitelem průkazu rozhodčí III. třídy plavání a aktivně se zúčastňuji plaveckých závodů, převážně dětí a juniorů. Účastním se i závodů s nepostiženými plavci a mám z nich krásné zážitky. Věnuji se také jízdě na kole, výborný doplňkový sport, lyžování, ale to hodně opatrně.

Všechny tyto aktivity zvládám hlavně díky tomu, že již dvanáctým rokem vlastním řidičský průkaz a auto a během roku se mi daří najezdit okolo 40 000 km.

Samozřejmě moc dobře vím, bez koho a bez čeho by se to neobešlo:

 • bez celoživotní podpory mých skvělých rodičů,
 • bez velké podpory mé partnerky Janči
 • bez trpělivosti a obětavosti mého bývalého Jiřího Filipa Plavání České Budějovice o.s.,
 • bez trpělivosti a profesionality mého bývalého trenéra Jiřího Dvořáka Fitness centrum Pouzar, a.s.,
 • bez trpělivosti a profesionality mého trenéra Jana Šimka
 • bez trpělivosti a profesionality mého kondičního trenéra Gustava Červeného
 • bez obrovské podpory manželů Kratochvílových,
 • bez stejně velké podpory Martina Krupauera,
 • bez neméně velké podpory kolegů z DfK Group,
 • bez velké rodiny všech mých skvělých kamarádů,
 • bez českobudějovického bazénu,
 • bez vstřícnosti statutárního města České Budějovice,
 • bez speciálně upraveného auta,
 • bez sponzorů,
 • a v neposlední řadě bez Lipna nad Vltavou, tam to všechno začalo.

 

© 2022 Arnošt Petráček Vyrobil FT Sun