Do paralympijských her v Pařízi 2024 zbývá:
147
dní
10
hodin
49
minut
48
sekund

Můj příběh

Jsem Arnošt “Arny” Petráček. Od narození mám vrozenou vadu horních i dolních končetin. U dolních končetin jde o luxaci kolenních kloubů, mým horním končetinám chybí pažní kosti.

Rodiče mě velmi brzy seznámili s vodou. Už v 11 letech jsem začal plavat i závodně. V 15 letech jsem si na mistrovství v jihoafrickém Durbanu doplaval pro stříbrnou medaili a titul vicemistra světa. V roce 2016 přišlo brazilské Rio de Janeiro a rovnou skvělé zlato!

Medaili z paralympijských her se mi podařilo získat i o 4 roky později, a to v Tokiu 2021. O 27 setin vteřiny mi uteklo zlato a do Česka jsem tak přivezl stříbro. V rozplavbě jsem přitom pokořil světový rekord!

Nyní už mám splněné limity pro paralympiádu 2024 v Paříži. Pevně věřím, že se mi podaří Českou republiku skvěle reprezentovat i tentokrát a obhájím své zlaté umístění z roku 2016.

Buďte u toho se mnou!

Datum narození
25. července 1991
Místo narození
Písek
Výška a váha
148 cm, 40 kg
Vrozené vady
luxace kolenních kloubů
absence pažních kostí
Oblíbená disciplína
50m znak
Co mě baví
jízda autem
procházky přírodou

Zásadní okamžiky mého života

V mém životě jsem prožil několik zásadních okamžiků, které formovaly mé hodnoty, rozhodnutí a udělaly ze mě člověka, kterým jsem teď. Naučily mě odhodlání, vytrvalosti a síle lidské vůle. Jsou to chvíle, které mi dávají směr a inspirují mě pokračovat vpřed.

25.7.1991

Narodil jsem se s vrozenou vadou horních i dolních končetin
I když jsem se narodil s tělesným postižením, v žádném případě mi to nebránilo žít svůj sen. Naopak, můj handicap se stal hnacím motorem mého odhodlání a touhy dokázat, že překonám jakoukoliv překážku.

1994

První chvíle v bazénu
Rodiče provozovali penzion s bazénem v Lipně nad Vltavou, kde jsem se naučil plavat. Ve vodě jsem se začal pohybovat s takovou svobodou, jakou jsem do té chvíle nikdy nezažil. Zjistil jsem, že mě voda naplňuje radostí i přesvědčením, že plavání je mým posláním.

2006

První úspěchy

Bazén v penzionu byl sice fajn, ale moje odhodlání vyžadovalo trenéra. Přihlásil jsme se proto do plaveckého klubu tělesně postižených plavců. Tady jsem začal plavat závodně a postupně se zdokonalovat.

Můj první velký úspěch přišel v mých 11 letech na závodech Karlovarský pohárek, ve kterých jsem získal svoji první medaili. Velký zlom byl pro mě výsledek z prvních mezinárodních závodů v Brně v roce 2005, na kterých jsem vyplaval bronz.

2019

Vystudoval jsem vysokou školu
…ale nejdříve to vezmu postupně. Do školky i základní školy jsem chodil do 3. třídy do Arpidy. Toto centrum je zaměřené na tělesně postižené. Dětem je zde poskytována větší pozornost v menším kolektivu. Odsud jsem přešel do běžné základní školy. Potom jsem se dostal na gymnáziu a po maturitě jsem byl přijatý na Vysokou školu technickou a ekonomickou, na které jsem vystudoval obor Ekonomika podniku.

2010

Mám řidičský průkaz!
I s mým handicapem je možné řídit. V roce 2010 jsem úspěšně absolvoval autoškolu a od té doby brázdím silnice. Auto nemám nijak speciálně upravené, pouze musím mít vyřazený přední airback. Jezdím moc rád a dá se říct, že je to můj koníček. Líbí se mi, že se mohu soustředit i na něco jiného. U toho se mi krásně relaxuje. A občas dokonce jezdím i jako taxikář.

2016

Zlatá medaile z Ria de Janeira 2016
Prvních paralympijských her jsem se zúčastnil už v roce 2008 v Pekingu. V roce 2012 následoval Londýn a v 2016 Rio de Janeiro. Tam jsem se konečně dočkal a do České republiky jsem přivezl ten nejcennější kov!

2021

Stříbrné Tokio 2021
Úspěch z Ria jsem chtěl zopakovat i o 5 let později na paralympiádě v Tokiu. Tady mne sice dělilo pouhých 27 setin vteřiny od zlaté příčky, ale i tak se mi podařil vyplavat světový rekord!

2017

Spolupráce s Emilem

Na konci roku 2022 jsem oslovil Nadační fond Emil. Na jeho finanční podporu se sice můžu spoléhat už několik let, ale v mé situaci jsem potřeboval partnera, se kterým bych mohl mít intenzivní spolupráci a získat zázemí profesionálního týmu. V době, kdy všechny náklady rostou – na tréninky, rehabilitace, soustředěn aj. a jediné, co klesá, je Váš rozpočet, se bohužel na zlato pomýšlet nedá.

Ale já měl to štěstí, že Emil souhlasil. Jeho tým se začal starat o moji osobní prezentaci, vytvořil mi nový grafický vizuál (tyto webové stránky), začal mi spravovat sociální sítě a přivedl ke mně nové partnery. Prostě se postaral o vše a já se teď můžu soustředit jen na jeden cíl – Zlatou Paříž.

2023

Arnyho Zlatá Paříž!
Nyní mám splněné limity na paralympiádu 2024. A i když si na nominaci musím ještě počkat, pevně věřím, že do Paříže odletím a 7. září se budu s Vámi přes Vaše obrazovky radovat.
© Arnošt Petráček, 2023 - 2024


Created by

MODERI s.r.o.